Podzim se většinou nese ve znamení sklizní a ukládání zahrady ke spánku. Přitom je to ale skvělý čas na výsadbu některých rostlin. Zimu totiž využijí ke své adaptaci a z jara budou připraveny k růstu.

Všichni víme, že práce na zahradě a okolo zahrady prakticky nikdy nekončí. Tak je tomu i na podzim, který řada lidí vnímá jako čas ukončení veškerých prací, zazimování zahrady a prostor pro odpočinek. To je samozřejmě pravda, nicméně stále můžete vysázet některé rostliny a ušetřit si práci v příštím roce.

Co sázet na podzim

V říjnu a během listopadu máte ještě možnost vysázet různé druhy rostlin. Dejte si však pozor na možné přízemní mrazíky, aby vaše snaha nepřišla nazmar, vyplatí se proto sledovat předpověď počasí. Rostliny sázejte v čase, kdy neprší a půda není příliš mokrá.

Stromům se na podzim daří

Podzim je skvělý čas k sázení ovocných stromů. Do poloviny října byste měli vysázet broskvoně a meruňky. Až do listopadu pak můžete sázet třešně, hrušně, švestky a ořešáky.

Než se do sázení stromů pustíte, připravte si vhodné nářadí. Například kvalitní rýč, s jehož pomocí vykopejte jámu hlubokou tak, aby pojmula celý kořenový bal a byla přibližně 2× až 3× širší. Na dno jámy uložte vyzrálý kompost a okolo pak nahrňte nakypřenou zeminu a zalejte jej. Kořeny mladých stromů většinou rostou do šířky a tímto jim pomůžete.

 

Stromky je vhodné sázet až po opadání listí.

Keře krásně pokvetou na jaře

Na podzim můžete sázet i keře, ideálně keře kvetoucí na jaře. Mezi tyto druhy patří stále oblíbenější brusinky a samozřejmě různé druhy borůvek. Pokud dáváte přednost okrasným keřům, je ideální čas vysadit kdoulovec, zimostráz, šeřík či magnolii.

Než zasadíte svůj zvolený keř, vyberte vhodné místo s dostatkem slunečního svitu. Kořenový bal vyjměte z květináče a ponořte do kbelíku s vodou na tak dlouho, než přestanou unikat bubliny. Keř poté zasaďte, aby byl v zemi celý bal, zahrňte jej nakypřenou zeminu, a poté důkladně zalejte.

I zeleninu lze sázet na podzim

I některé druhy zeleniny můžete předsázet na podzim. Jde například o ředkvičky, salát, hlávkovou kapustu, špenát a mrkev. Dále u česneku a ozimé cibule je sázení na podzim dokonce velmi doporučené. Česnek sázejte ideálně ve chvíli, kdy teplota klesne pod 9 °C a cibuloviny obecně sázejte minimálně jednou tak hluboko, jak jsou velké. Pokud je zasadíte hlouběji, například až dvojnásobně, tak se nic neděje.

 

Okrasné rostliny vám udělají radost

Mezi okrasné rostliny, které můžete sázet na podzim, patří například cibuloviny jako je narcis, tulipán, hyacint, krokus. Pak také samozřejmě růže či speciální typy trav. Pokud se chcete kochat prvními kvítky ještě před jarem, vysaďte nyní bledule, sněženky a lilie. Před prvními mrazíky choulostivé rostliny přikryjte netkanou textilií, jutou, nebo větvemi jehličnanů.

Na podzim nezapomínejte také vaše rostliny stále zalévat a naposledy přihnojit. Používejte však hnojiva s co nejmenším množstvím dusíku, a naopak s dostatkem fosforu a draslíku, které pomáhají přezimování.

Každá rostlina samozřejmě vyžaduje specifickou péči, proto je vhodné se řídit ověřenými postupy. Přejeme, ať se vám na podzimní zahradě daří a můžete se na jaře těšit na výsledky svých snah.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy