Jak bojovat proti plevelu na zahradě

Nežádoucí rostliny v trávníku, na záhoncích, či v dlažbě. Na plevel můžeme narazit na řadě míst a většina lidí se jej snaží zbavit. Nicméně cesta k jeho trvalé likvidaci bývá velmi zdlouhavá.

Ekologický postup proti plevelu

Mnoho lidí dává v současnosti upřednostňuje ekologické možnosti před okamžitým nasazením chemie. Dobré je však vědět, že existují i ekologicky schválené herbicidy, které můžete bez výčitek vyzkoušet.

Hlavní devizou jakéhokoliv boje proti plevelu je vytrvalost v jeho ničení.

Mezi nejčastější způsoby likvidace je tzv. mechanická, ke které můžete využít například motyky nebo ruční lopatky. Dávejte si však pozor, abyste vždy dostali plevel ven celý. Některé druhy rostlin se dokáží množit z oddenků, a pokud necháte několik kousků plevele v půdě, z každého kousku může vyrůst nová rostlina. Při manuálním ničení plevele vás tak čeká opakované vytrhávání. Pokud jim však nedáte šanci vyrůst, v dlouhodobém horizontu však budete plet méně.

Na cílenou likvidaci jednotlivých rostlin nebo zeleně v úzkých spárách využijte vroucí vodu. Pokud byste chtěli s vařící vodou pracovat v záhonech, dejte si pozor ať nepolijete i rostliny, které si přejete zachovat.

V případě, že chcete zlikvidovat celé pásy travin, zakryjte místa cíleně starým kobercem, pytly na odpadky nebo jiným nepropustným materiálem. Na ně dejte vrstvu mulče, písku či štěrku. Po několika týdnech rostliny po tímto příkrovem kvůli nedostatku světla zahynou.

Chemický boj proti plevelu

Někdy je však trpělivosti málo, anebo je potřeba vyřešit velké plochy trávníku. V takovém případě můžete nasadit chemické prostředky, které nezanechávají v půdě rezidua. Pozorně si proto přečtěte etikety produktů.

Na likvidaci plevele chemickými prostředky se nejlépe hodí kvalitní postřikovače. Je ovšem třeba, abyste se striktně drželi návodu a nepřekračovali dávkování. Rozhodně také nepostřikujte za větru. Mohlo by se totiž snadno stát, že si způsobíte na zahradě mnoho škody. Díky takzvaným herbicidním tryskám dokážete proud účinně směřovat. Dokonce můžete zkusit nanášet herbicidy pomocí štětců. Zajímavou variantou pro trávníky jsou vhodné tzv. selektivní herbicidy, které zničí pouze plevel.

Samozřejmě vždy můžete na neobdělávané plochy použít takzvané totální herbicidy. Ty vás zbaví veškeré zeleně na ošetřené ploše.

Prevence proti plevelu

Růstu plevelu (a samozřejmě i dalších rostlin) a zároveň estetického vylepšení pozemku můžete docílit pomocí mulčovací kůry, keramzitového nebo štěrkového posypu na zájmová místa. Tam, kde je to možné, tato jednoduchá technika prostě nedovolí skoro ničemu růst a to, co přeci jen poroste, snadno odhalíte a zlikvidujete

Kam s plevelem

Vytrhaný plevel nikdy nedávejte na kompost ani do kompostéru hned. Nechejte ho nejdřív v nějaké nádobě uschnout a teprve pak ho dejte mezi dvě vrstvy čerstvě posečené trávy. Kompostovací proces ho pak spolehlivě usmrtí.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy