Jak bojovat proti škůdcům ve skleníku

Zahrádkář se tolik času snaží, aby se jeho rostlinám dařilo, a pak stačí málo a může být po úrodě i samotných rostlinách. Zejména ve sklenících se mohou snadno a nekontrolovatelně přemnožit škůdci. Jde o zejména mšice, molice, svilušky, mravence a třeba i slimáky. Proti každému z nich se naštěstí dá účinně bránit.

Mšice

I když existuje spousta lidových rad, jak se zbavit mšic, nejjistější je koupě ekologického likvidačního prostředku. Mšice se totiž množí velice rychle, a pokud jejich výskyt rychle nezastavíte, můžete přijít o mnoho rostlin.

Pokud chcete vyzkoušet jiné metody, stojí za zmínku, že mšice jsou potravou pro larvy slunéček sedmitečných a škvorů. Larvy slunéček se shánějí těžko, ale zato škvory můžete mít v přenosném domečku, například v obráceném květináči naplněném dřevěnou vlnou. Nechte tento květináč několik dní venku, a pak jej umístěte přímo k zasazeným rostlinkám. Dejte si však pozor, aby se vám škvoři nepřemnožili, protože jinak by se jim kromě mšic mohou stát potravou t i poupata a plody rostlin ve vašem skleníku.

Molice

Molice jsou asi 2 mm velký hmyz s šedými křídly, který většinou likviduje okrasné rostliny a po jejich hodování uvidíte na listech černé oblasti. Jsou velice odolné, a kromě opakovaného postřiku se jich dá zbavit například nákupem parazitických vosiček, které se v molicích rozmnožují.

Svilušky

Charakteristickým projevem malinkých červených svilušek je bělavý závoj na částech rostlin. Jelikož mají rády sucho a teplo, pokud není jejich zamoření příliš velké, stačí více rosit napadené rostliny rozprašovačem vody.

Slimáci

Na slimáky nejlépe funguje manuální sběr a likvidace, slimáčí pasti či ekologická chemie. Současně je důležité, abyste ve skleníku neměli žádné skryté místo, kde by se mohli slimáci schovávat a množit. V článku Jak se zbavit slimáků  jsme se zaměřili na tohoto tvora podrobněji.

 

Pozor i na motýly

I motýli mohou občas klást svá vajíčka ve sklenících a jejich housenky se pak živí na zasazených rostlinách. Vzhledem k tomu, že je vhodné skleník často větrat (viz článek Pěstování ve skleníku) , tak si můžete na větrací otvory a dveře pořídit síť proti hmyzu. Bohužel tak ale také přijdete i o návštěvy včel a čmeláků a budete muset pouze spoléhat na samoopylení rostlin.

Hmyz proti hmyzu

Některé druhy hmyzu jsou prostě skvělé v boji proti škůdcům. Jsou jimi například volně se vyskytující pavouci, zlatoočky, střevlíci, páteříčci, drabčíci a další dravé druhy hmyzu. Tak si raději dvakrát rozmyslete, až je budete chtít doma zabíjet. Raději je vyhoďte ven, třeba pomohou nějakému zahrádkáři.

Škůdci na rostlinách jsou hrozbou každé zahrady. Důležité je však tyto vetřelce včas odhalit, zachovat chladnou hlavu a pustit s nimi do boje a vytrvat. Jedině tak ochráníte svou úrodu i rostliny.

zde by byl odkaz na předchozí článek

opět odkaz

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy