Barion Pixel Jak nejlépe zavlažovat zahradu - www.zahradatech.cz

Jak nejlépe zavlažovat zahradu

Správné zalévání zahrady je důležité, pokud chceme, aby naše úroda dobře vzkvétala. Není to přitom nijak náročná záležitost. Připravili jsme pro vás několik praktických rad, které zalévání vaší zahrady ještě více zefektivní.

Používejte tu správnou vodu

Ideální na zalévání je odstátá dešťová voda, která je tím nejvhodnějším a nejekonomičtějším řešením. Dešťová voda je zdarma a pro její přechovávání můžete používat nejrůznější nádoby, barely a sudy. Tyto nádoby lze zakoupit v různých velikostech a mohou mít i kohoutek. Stačí si následně vybrat, jestli vám bude stačit k nabírání vody konev, nebo třeba budete chtít připojit i zavlažovací systém.

Pokud se zrovna nedostává dešťové vody, nebo musíte vodu na zahradu dovážet, i tak je vhodné nechat vodu odstát. Látky obsažené v běžném vodovodu člověk ani nepozná, ale některé rostliny na ně mohou být náchylné. Odstátím vody většina těchto látek přirozeně vyprchá.

Vhodný čas a adekvátní množství

Obecně nejlepším časem pro zalévání je ráno nebo večer. Je to z důvodu, že vodě trvá delší dobu, než se dostane ke kořenům rostlin. V parném létě uprostřed dne se může většina vody vypařit dříve, než se vůbec stihne pořádně vsáknout do zeminy.

S tím souvisí i správná dávka vody. Každá rostlina má ráda jiné množství závlahy. Obecně rostlinám, které jsou přes den vystaveny přímému slunci, dopřávejte více než těm ve stínu či v částečném stínu. Při zalévání myslete i na ovocné stromy. V nejteplejším létě strom dokáže vypít až 50 litrů vody.

Co se týče četnosti zalévání, tak je obecně lepší zalévat jednou pořádně než vícekrát málo. A to přesně kvůli tomu, aby se voda dostala ke kořenům.

Okrasné dřeviny a květiny můžete podpořit tím, že kolem nich rozsypete na hlínu mulčovací kůru, která pod sebou déle drží vlhkost, a navíc pěkně vypadá.

Vhodný zavlažovací systém

Nejjednodušším způsobem zavlažování je obyčejná konev na vodu. Hodí se ale spíše pro menší zahrady, jinak za vegetační období nachodíte nesčíslné množství kilometrů od nádrže k záhonům. Stejně jako u sudů na vodu je vhodné rozmyslet, jak velkou konev budete vůbec potřebovat, nebo jestli ji unesete.

Pokud máte studnu nebo čerpadlo do vaší nádoby s vodou, rozhodně si zrychlíte práci pomocí hadice s univerzální hlavicí. Pokud se nevyznáte v množství redukcí a nástavců, nebojte se na nás obrátit.

Nejvíce práce si ušetříte instalací vodního systému. Například mlhotvorný minisystém je vhodný pro malé zahrádky a skleníky. Na výběr je však z mnoha druhů nejrůznějších zavlažovačů a vám pak stačí pustit vodu a zahradu bude mít během chvilky kompletně zalitou.

Nezapomínejte však své závlahové systémy čas od času zkontrolovat, abyste měli jistotu, že se neucpávají nebo někde neprotékají.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy