Zahradní stavby potřebují péči a lásku, aby vám sloužily co nejdéle v co nejlepším stavu. Poradíme vám, jak se o své zahradní stavby co nejlépe starat.

I zahradní stavby vyžadují pravidelnou údržbu nebo alespoň pravidelné kontroly a okamžité řešení akutních problémů. Pokud se však budete o své stavby starat průběžně, můžete se případným problémům vyhnout.

Kontrola a řešení problémů zahradních staveb

Kontrolu vašich zahradních staveb, domků, skleníků či garáží provádějte minimálně na jaře a na podzim. Na jaře zachytíte problémy vzniklé přes zimu a na podzim naopak zabráníte zhoršení případných defektů.

Dřevěné stavby mohou začít hnít od přílišné vlhkosti, například když do nich zatéká nebo jsou volně položené na trávníku. V takovém případě neváhejte s odstraněním pachatele problému. Opravte střechu, okolo stavby vykopejte odtokové kanálky nebo stavbu postavte na cihly. Nakažené dřevo můžete zachránit použitím správné chemie. Občas vám ale nezbyde nic jiného než napadené části odstranit a nahradit novými.

U plastových staveb jsou bohužel vaše možnosti velmi omezené. V případě zkřehnutí materiálu nebo mechanického poškození můžete opravit vzniklou díru například tmelem či přes ni přilepit pozinkovaný plech.

Kovové domky mohou z různých příčin začít rezivět. I počínající skvrnka rzi zasluhuje okamžité odstranění. Napadené místo opracujte smirkovým papírem, dokud se nedostanete na čistý kov. Na ten následně použijte ochranný nátěr. Může se stát, že dlouho zanedbaná stavba bude mít už i díry. V takovém případě je třeba odstranit celé zničené části plechu a plech nahradit.

Jak tedy zahradní stavby ošetřovat

Plastové zahradní domky jsou prakticky bezúdržbové, stačí jen otírat špínu a prach hadříkem namočeným ve vodě (můžete přidat trochu neagresivního saponátu). Také se hodí udržovat střechu čistou, aby například tlející procesy listí nezpůsobovaly postupné křehnutí materiálu.

Kovové zahradní domky ve většině případů potřebují podobnou údržbu. Pokud zamezíte stálému kontaktu se zeminou a objekt bude dobře větrat, vyvarujete se vzniku rzi. Rez také může vzniknout pod špínou nebo nánosy hlíny.

Skleněné části skleníků pravidelně otírejte hadříkem s vodou, aby se na nich nedržel prach a špína, zvláště ve spojích. Nahromaděná špína zde může časem vést k únavě materiálu.

Dřevěné zahradní stavby vypadají krásně, ale vyžadují mnoho péče. Jednou za pár let je třeba napustit dřevo lazurou odpovídající danému druhu dřeva. Pokud máte dřevěné stavby natírané, bohužel nestačí jen přetřít starý nátěr. Mohly by se totiž vytvořit bubliny a pod nimi by mohlo dřevo začít pracovat, případně by praskly, a pak byste museli dané místo očistit a přemalovat. V případě natíraných staveb vás čeká odstranění starého nátěru, natření základovou barvou a poté svrchní vrstvou. Na druhou stranu tak máte možnost vzhled své dřevěné stavby jednou za několik let zcela změnit a dát ji úplně nový charakter.

U všech typů staveb, která mají okna, pravidelně kontrolujte stav tmelu. Můžete ho sice stále doplňovat, ale pokud je už moc oprýskaný, bude třeba ho všechen odstranit a skla nově zatmelit.

Dětské prolézačky a domky udržujte podobně jako ostatní zahradní stavby dle jejich materiálu, ale u nich ještě více platí, že je třeba pravidelná kontrola. Díky ní budete předcházet jakémukoli poškození a zamezíte případným zraněním.

Doufáme, že vám zahradní stavby budou přinášet radost po mnoho let.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy