Jak pečovat o zahradní nábytek

Zahradní nábytek je místem pro relaxaci, odpočinek i posezení s přáteli. Nicméně tento nábytek je vystaven zvýšené zátěži, ať už ve formě slunečních paprsků či deště. Aby vám vydržel co nejdéle funkční, je nutné se o něj adekvátně starat. Znáte základní zásady údržby a skladování zahradního nábytku?

Všeobecné zásady údržby zahradního nábytku

Přestože je zahradní nábytek koncipován tak, aby vydržel delší pobyt ve venkovním prostředí, stále je vhodné, abyste mu věnovali pozornosti.

V první řadě se snažte, pokud je to možné, zabránit zmoknutí nábytku a jeho navlhnutí. Můžete nábytek skrýt například pod celtu, nebo na vyhrazené místo v zahradním domě. Vlhkost vede k postupní degeneraci plastových, dřevěných i kovových venkovních nábytků.

Dále je důležité, abyste nábytek nadbytečně nevystavovali slunci. Sluneční záření dokáže postupně zhoršit vlastnosti mnohých materiálů, včetně neudržovaného dřeva či plastu. Slunce navíc mění i barevné vlastnosti zahradního nábytku. Takže pokud chcete mít svůj nábytek co nejdéle v sytých barvách, neměli byste ho nechávat bez užívání celé dny venku.

Také myslete na to, abyste nábytek pravidelně kontrolovali a alespoň dvakrát za rok jej umyjte pomocí hadříku a čisté vody. Pokud při kontrole narazíte na jakýkoliv defekt, například začínající hnilobu, rez, odlupující se lak nebo třeba vysychající dřevo, je důležité tento problém vyřešit co nejdříve a neodkládat ho na později.

Jak udržovat různé typy zahradního nábytku

Dřevěný nábytek je svým vzhledem atraktivním a nadčasovým vybavením snad každého venkovního posezení. Dřevo je ovšem organický materiál, který neustále pracuje. Zahradní nábytek samozřejmě trvalý pobyt venku snese, ale v případě dřevěné varianty se doporučuje před sezonou a na jejím konci použít různé speciální oleje na nábytek, případně adekvátní lazuru. Lazura je typ laku, který se vsákne do dřeva, vytváří ochrannou vrstvu, ale nepřekryje jeho přirozený vzhled. Případně můžete použít i speciální vosky na dřevo.

Plastový nábytek se v současnosti dodává často s povrchovou UV úpravou. Díky ní vydrží déle venku, ale přesto byste jej neměli nechávat venku trvale. K údržbě plastového nábytku stačí jarová vody a měkká strana houbičky nebo hadřík. Rozhodně nepoužívejte žádné písky nebo drátěnky, narušili byste ochrannou vrstvu.

Zajímavým provedením zahradního nábytku je umělý ratan. Na rozdíl od pravého ratanového nábytku, kterému venkovní podmínky rozhodně neprospívají, umělý ratan vydrží i náročné venkovní podmínky. Jeho údržba je stejná jako u jiného umělého nábytku s tím, že si můžete pořídit čistící sprej na umělý ratan, který vytváří na jeho povrchu novou vrstvu chránící tento typ nábytku.

Kvalitní kovový nábytek je z hlediska údržby nejméně náročný. Stačí jej pravidelně otírat hadříkem (zejména u nohou nábytku), aby se pod nečistotami nemohla nenápadně rozvinout rez. Rozhodně se však při údržbě vyhýbejte jakýmkoliv drsným materiálům nebo čisticím pískům. Kovový nábytek je velmi oblíbený právě pro své minimální nároky na údržbu a dlouhotrvající výdrž.

Svůj zahradní nábytek můžete rozšířit o různé textilní potahy a doplňky. I ty ovšem vyžadují údržbu podle návodu dodaného k danému výrobku. Zejména dbejte na doporučenou teplotu praní, použití mycích prostředků a způsob sušení.

Pokud o svůj zahradní nábytek budete pečovat, vydrží vám déle a vaše investice se vám tak více vyplatí.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy