Jak se starat o trávník, aby vypadal pěkně, zeleně a upraveně

Jak se starat o trávník, aby vypadal pěkně, zeleně a upraveně

Trávník u domu či u zahrady může mít řadu podob. Mnoho lidí si přeje, aby jejich trávník vypadal jako krásný zelený pažit známý z katalogových fotek. Tohoto stavu lze dosáhnout, nicméně stojí za ním vytrvalá péče a správná údržba trávníku. Rozhodně jej nestačí pouze jednou za čas posekat.

Péče o trávník v průběhu roku

Pro vytvoření a údržbu krásného trávníku se musíte začít snažit již na jaře po rozmrznutí půdy. Je třeba trávník vyčistit od všech organických zbytků. A ideálně použít ruční nebo motorový vertikutátor čili provzdušňovač, který prořeže drny, odstraní mech a plst a umožní trávě opět lépe růst.

Možná vám bude vertikutace připadat pro trávník nešetrná, ale ve skutečnosti mu velmi prospěje. Po tomto zásahu je vhodné použít také speciální vertikutační hnojivo s osivem. Případně můžete mech a organické zbytky vyhrabat železnými hráběmi.

Pokud se na vašem trávníku objeví místa, kde je málo trávy, tak do nich zasejte vhodnou směs. A nezapomeňte bojovat s plevelem. Nejšetrnějším způsobem pro přírodu je mechanická opakovaná likvidace.

Na jaře je také velmi vhodné přidat do trávníku živiny pomocí správného hnojiva. Hlavní sezona si totiž vezme z půdy mnoho živin, a ty je potřeba doplnit.

V létě trávník hodně zkracujte

 

Abyste dosáhli ideálního trávníku, pak je nutné v létě často trávu sekat. Adekvátní intenzita je 2× i 3× týdně. Trávu v parném létě zkracujeme maximálně o třetinu. Tuto práci si usnadníte vhodnou sekačkou, přičemž velikost sekačky by měla odpovídat úměrně sečené ploše. Pokud sečete sekačkou bez sběrné nádoby nebo kosou, shrabejte posekanou trávu pomocí švédských hrábí. Posekanou trávu kompostujte, protože na podzim můžete vyzrálým kompostem trávníku pomoci místo hnojení.

Pokud můžete, tak trávník i pravidelně zalévejte. Nejlépe brzy ráno nebo až večer, právě v tyto časy se voda totiž nejlépe dokáže vsáknout do půdy. Pokud nemůžete plýtvat vodou na trávník, zvažte postupný přechod na trávník bez zálivky jednoduše tím, že necháte zvítězit přírodní výběr. Tato změna ovšem zabere i několik.

Podzimní péče a příprava na zimu

Na podzim vás při péči o trávník čeká hlavně příprava na zimu. Můžete opět trávník vertikutovat a přerušit tak nástup mechů. Prořídlá místa opět dosejte vhodnou podzimní travní směsí. A myslete na to, že pro úspěšné vyklíčení travní semena nesmí vyschnout, což vám usnadní vhodně zvolený vodní program.

V říjnu byste měli sekat trávník naposledy a opětovně s tímto začít až zase na jaře.

Anglický trávník vs přírodní louka

Monotónní zelený trávník, tzv. anglický trávník, sice vypadá na první pohled precizně, ale postupně se od něj upouští. Na jeho místo nastupují tzv. bylinné trávníky, které se skládají z různorodých rostlin nízkého růstu. Jsou tak ideálním místem, ve kterém nachází úkryt nejrůznější hmyz a ptáci zde současně nachází spoustu potravy. Takový typ trávníku není nutné příliš často sekat, a navíc lépe drží vlhkost. Bylinný trávník se vám odvděčí pohledem na řadu zajímavých rostlin a zvířat, která k vám dorazí.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ trávníku, přejeme, ať vám dobře vzkvétá a přinese vám radost.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy