Jak se starat o zahradní nářadí, aby co nejdéle vydrželo

Jak se starat o zahradní nářadí, aby co nejdéle vydrželo

Zahradní nástroje a náčiní jsou nezbytné pro veškerou práci na zahradě. Jedná se o investici, která se následně vrací ve formě úrody i ušetřených financí. Zahradní nářadí, náčiní a nábytek si však zaslouží speciální péči. Díky ní se prodlužuje jejich životnost a jednotlivé zahradní potřeby a příslušenství vám budou déle a lépe sloužit. 

Údržba zahradního nářadí prodlouží jeho životnost

Předměty s účelově ostrou hranou je nutné jednou za čas nabrousit. Jedná se například o nůžky, mačety, srpy a kosy, které je potřeba brousit častěji. V opačném případě je bude nutné vyklepat. Dále byste měli pravidelně brousit sekery, kalače, ale také rýče či motyky. 

Při broušení nářadí, které má být opravdu ostré, používejte navlhčený nebo naolejovaný brousek pod velmi mírným úhlem. Na sekery, rýče nebo motyky vezměte jednou za čas plochý pilník a zkuste napodobit původní klínové ostří.

Nástroje pracující se zeminou jako jsou lopaty, rýče a motyky vždy po práci zbavte hlíny. Při dlouhodobém zasychání hlíny se na nástrojích začne snadněji tvořit rez.

Abyste předcházeli vzniku rzi, můžete jednou za čas použít na všechny nástroje hadřík namočený v oleji (stačí i kuchyňský). Hodí se to v oblastech se zvýšenou vlhkostí. Ideální je však skladovat nářadí na suchém místě. Na opravdu rezavé nářadí pomůže železný kartáč nebo různé chemické odrezovače. Na zimu nářadí určitě umyjte, můžete jej vydezinfikovat alkoholem a následně zakonzervovat olejem.

Při broušení buďte opatrní, dbejte na své zdraví a ideálně používejte i ochranné rukavice. Dřevěné násady alespoň jednou za rok natřete olejem, vhodný je například olej lněný nebo řepkový. Dřevo vám díky němu vydrží déle a bude z něj méně třísek.

Dřevěné hrábě občas naolejujte a doplňte jim chybějící zuby, železné hrábě vždy po použití zbavte nečistot a případně osušte.

Údržba motorové zahradní techniky je velmi specifická. Existují nejrůznější brusiče řetězů a oleje na údržbu řetězů. Pokud ovšem chcete mít jistotu, že je o vaši techniku náležitě postaráno, je vhodné se obrátit na autorizovaný servis.

Důležitá údržba zahradního vybavení

Klekátka a zahradní kolečka vždy zbavte hlíny a biologického materiálu. Jednou za čas je můžete umýt. U zahradních koleček zabraňte vrzání pomocí olejování osy kola.

Zahradní hadice zazimujte na suchém místě, zbavte je veškeré vody. Je důležité, aby nepromrzly. Plast všeobecně v extrémních teplotách degraduje, proto dbejte, abyste nenechávali plastové náčiní na slunci a v zimě na mrazu. To se týká například i zahradních nádob na vodu.

 

Údržba zahradního nábytku a staveb

I o zahradní nábytek je potřeba vhodně pečovat. Železný nábytek stačí hadříkem zbavovat nečistot a sledovat, jestli někde nezačíná rezivět. Pokud ano, použijte správný odrezovač a místo opět zatřete. Na trhu je mnoho různých řešení, včetně barev, které lze nanášet přímo na rez.

Dřevěný zahradní nábytek, stejně jako každé dřevo, potřebuje výživu. Kdo chce šetřit, vystačí si jednou za čas s obyčejným olejem. Jsou ovšem dostupné i speciální oleje určené pro jednotlivé typy dřeva.

Skleníky, altány, pergoly a další zahradní stavby pravidelně zbavujte vrstev prachu. Dřevěné prvky chraňte pomocí olejů či pravidelného natírání barvou. Pozor si dejte na letité trámy, mohly by být zasaženy vnitřní hnilobou, a v takovém případě budou potřebovat vyměnit. Sklo a polykarbonát můžete mýt saponátem. U kovových částí případné rezavění zastavte hned v zárodku.

Pokud se práci na zahradě věnujete aktivně, je logické, že máte ve své sbírce celou řadu zahradních nástrojů a techniky, které více či méně často využíváte. Ať už se jedná o věci malé, jako například rýče, či větší objekty typu zahradní budovy jako skleník nebo altán, jejich pravidelná údržba je skutečně nezbytná. Jen tak svému majetku prodloužíte jeho životnost, nářadí vám bude dobře sloužit a současně ušetříte finance.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy