Kompostování je skvělý způsob, jak se pravidelně zbavovat posekané trávy a organických zbytků ze zahrady. Můžete si vybrat mezi založením tradičního kompostu, případně jestli si pořídíte moderní kompostér. Kompostéry mají tu výhodu, že ze spodní části vybíráte vyzrálý kompost, který je vydatným hnojivem.

Jak a kde založit kompost nebo základ kompostéru

Mikroorganismy, červi a žížaly se do kompostéru dostávají z půdy, proto jej postavte přímo na zem, do vzdáleného, stinného rohu zahrady. Na úplné dno kompostéru, případně na plochu určenou pro kompost dejte nalámané větve, alespoň do výšky 10 cm. Ty umožní prvotní provzdušnění a odtok přebytečné vody.

Práci s kompostem si usnadněte tím, že k němu vybudujte cestičku.

Jak správně kompostovat

Kompostování je ve své podstatě velice jednoduché. Stačí stále přidávat zelenou hmotu a střídat ji s vrstvami takzvané hnědé hmoty. Tu představují zlámané větve nebo přímo dřevěné štěpky. To by měl být váš hlavní cíl. Kompost by totiž měl být různorodý, aby v něm mohly biologicko-chemické procesy běžet naplno. Dodržujte tedy pravidlo občasného vložení tvrdšího materiálu do kompostové hromady.

Také je důležité nedávat do kompostu věci, které jsou pro něj nevhodné a dokáží zpomalit nebo dokonce zničit celý kompostovací proces (viz níže). Pokud kompostujete na hromadě, je třeba ji přibližně jednou za dva měsíce prohodit vidlemi. Do kompostéru jednoduše zasunete vidle a promícháte jeho obsah. Do kompostu se tak dostane velice potřebný kyslík. Totéž se rozhodně doporučuje dělat i v kompostéru.

V případě, že si pořídíte kompostér rotační (jinak také otočný, bubnový, válcový), tato práce vám odpadá. Bubnovým kompostérem stačí jen zatočit a všechny složky se promíchají a provzdušní. Jak bylo řečeno v našem článku Jak vybrat správný kompostér . Má to ovšem nevýhodu, že pokud máte jednokomorový otočný kompostér, musíte pak dlouho čekat na výsledný kompost. Každé další přidání organické hmoty totiž prodlužuje celý proces.

Kompostu můžete také velmi pomoci speciálními kompostovacími přípravky. Ty dokáží nastartovat a povzbudit celý kompostovací proces.

Když po pár měsících vezmete do rukou svou zrající kompostovou směs a zmáčknete ji, neměla by vám z ní téci voda a směs by se neměla rozpadat na menší části. Pokud ze směsi teče voda, přidejte další materiál, který vodu nasákne. Například nasekané suché větve. Naopak suchý kompost prolijte přiměřeným množstvím vody.

Zrání kompostu

Zrání kompostu je termín, který se používá pro dobu, kterou trvá mikro a makro organismům přeměnit zelené zbytky na humus. Při začátku tohoto procesu, pokud je kompost správně založený, se skoro celá hromada ohřeje na výrazně vyšší teplotu. Tím dochází k hygienizaci kompostu a úmrtí mnoha zárodků, které jsou škodlivé lidem i rostlinám.

Po ohřátí se do kompostu pustí různí brouci a žížaly a další mikroorganismy, které přemění tlející materiál na úrodnou hlínu. Plně vyzrálý kompost vypadá jako sytá zemina. Na rozdíl od normální hlíny je však plný minerálů a dalších látek, které rostliny potřebují k životu a je proto skvělým hnojivem.

Dobře udržovaný kompost by neměl zapáchat.

Co nedávat do kompostu

V žádném případě do vašeho kompostu nedávejte kosti, zbytky masa, tuk ani olej. Dále nechcete ve svém kompostu chorobami nakažené rostliny, zbytky jedovatých rostlin, pecky ani slupky z tropických plodin. Na kompost také nepatří žhavý popel (vychladlý popel pouze ze dřeva přidávat můžete), výkaly masožravých a všežravých zvířat, plenky, plasty, skla, kovy, chemikálie i chemicky ošetřené věci ani potisknutý papír.

Vyplatí se kompostovat?

Jednoznačně. Pokud si zvolíte správný kompostér, dokážete bez nákladů likvidovat přebytečnou zeleň v zahradě a jako odměnu za to dostáváte velmi kvalitní hnojivo. Pomáháte tak přírodnímu koloběhu udržovat v půdě správné látky. A vaše rostliny budou jen vzkvétat.

zde by byl odkaz na druhý článek, který zasílám v příloze

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy