Sekání trávníku není jen způsob, jak udržovat přímo magazínový vzhled vašeho pozemku. Nižší tráva se také nelíbí klíšťatům a ptáci mohou snadněji nalézt obtížné slimáky. Na údržbu trávníku si lidé někdy berou kosu nebo srp, ale mnohem častěji preferují zahradní sekačku na trávu. Vzhledem k široké nabídce typů ovšem může být těžké se v jednotlivých sekačkách zorientovat.

Výběr správné sekačky spočívá v nalezení průsečíku parametrů, které platí pro vaši zahradu. Přečtěte si následující odstavce a po kombinaci jednotlivých parametrů, vám vyjde vhodná varianta právě pro vaše potřeby.

Velikost zahrady

Plocha sekané trávy je prvním faktorem, na který musíte myslet. Odvodíte z něj celkovou velikost sekačky, vhodnou velikost sběrného koše na trávu a případnou délku elektrického kabelu.

Pro menší zahrady vám bude stačit sekačka se záběrem nožů do 40 cm a 50litrovým košem na trávu. Na velké plochy (nad 500 m²) oceníte sekačky se záběrem okolo 50 cm a 75litrovým košem. Myslete však na to, že i posekaná tráva něco váží, proto nepřeceňujte své schopnosti.

Na velmi rozsáhlé zahrady (nad 2 000 m²) a udržované travní plochy už se vyplatí travní traktory.

Pohon sekačky

V další fázi je důležité určit pohon sekačky. Pokud máte menší trávník se snadným přístupem k elektrické zásuvce, je pro vás vhodná přímo elektrická sekačka. Na malém trávníku, například u chaty bez přívodu elektřiny, také oceníte akumulátorovou sekačku. Baterie si budete jednoduše vozit nabité z domu.

Benzínové sekačky se hodí na zahrady s rozlohou již okolo 300 m². Pro sekání ve svahu a ještě větší plochy se určitě vyplatí sekačky s pojezdem, jinak vám budou stačit i varianty bez pojezdu. Pojezd u sekačky na trávník znamená, že část hnací síly motoru se převádí na pohyb sekačky vpřed, tudíž se nebudete tolik namáhat s jejím tlačením. Pojezd však samozřejmě také spotřebovává palivo.

Cena sekačky

Cena sekačky na trávu je často brána jako rozhodující faktor. Pokud ovšem hledáme kvalitu, tak bychom se neměli poohlížet po nejlevnějších variantách. Z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí zvolit alespoň zlatou střední cestu.

Dosekávání obtížných míst

Na vysekávání obtížných míst nebo lemování trávníku si pořiďte vyžínací sekačku. Ta díky inovativní žací hlavě zajistí přesnější okraje trávníku.

Pokud si opravdu chcete být jistí, že zvolíte správnou sekačku, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme a s koupí nového zahradního pomocníka pomůžeme, ať se vám seče co nejlépe.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy