Rozhodli jste se kompostovat, ale nevíte, jaký kompostér je pro vás ten pravý? Připravili jsme pro vás tipy, které vám v rozhodování pomohou.

Způsoby kompostování

Chcete-li kompostovat, nabízí se vám dvě možnosti. Můžete založit kompot na volném prostranství ve vaší zahradě, nebo si pořídíte moderní kompostér.

Výhodou kompostování na volném prostranství je, že nemusíte nic kupovat. Stačí si vybrat stinné místo, ideálně ve vzdáleném rohu zahrady. Nevýhodou je pak nutné pravidelné přehazování kompostu kvůli provzdušnění a následné prosévání v okamžiku, kdy chcete kompost použít. Pokud si zvolíte tuto metodu, pak doporučujeme náš článek Jak správně kompostovat.

Předností profesionálních kompostérů je jednoznačně zvýšení rychlosti kompostování. A to až v řádu měsíců. Navíc máte kompostovaný materiál krytý na jednom místě a třeba silnější vítr vám nerozfouká posekanou trávu nebo listí. Další výhodou je, že hotový kompost odebíráte rovnou ze spodní části kompostéru.

Druhy kompostérů

V případě, že jste se rozhodli pro moderní kompostování, je nutné zvolit kompostér, který bude nejvíce odpovídat vašim potřebám. Kompostérů existuje hned několik druhů, jejich funkce je v základu totožná, ale liší se svou specializací.

Můžete si vybrat například malý domácí kompostér. Existují varianty vhodné i do bytu, mezi nimi vermikompostér, který využívá pro rozklad materiálu žížaly takzvaný. Jeho objem je většinou okolo 20 litrů a vystačí právě tak akorát na provoz běžné domácnosti.

Nejjednodušším typem kompostéru je varianta s dřevěnou konstrukcí. Ta drží kompost na jednom místě a umožňuje hromadu kompostu efektivně vršit do výšky.

Dále existuje typický kompostér s dostatkem větracích otvorů, snadným přístupem a ve spodní části má dvířka pro odebírání vyzrálého kompostu.

A pak je tu kompostér otočný (také označený jako rotační, bubnový, válcový). Ten může být jedno nebo dvoukomorový a díky své konstrukci umožňuje jednoduché otáčení a snadné míchání kompostu.

Jak správně vybrat kompostér

Pro volbu správného kompostéru jsou důležité dva parametry. V první řadě předpokládané množství uloženého organického materiálu a druhým, kolik času chcete věnovat péči o kompost.

Pokud chcete kompost pouze na kuchyňský odpad, stačí vám nejmenší možné kompostéry. Kompostéry vhodné do domácností mají velikost okolo 16 litrů a mohou fungovat na principu speciálních směsí mikroogranismů nebo na rozkladu bioodpadu pomocí žížal.

Pokud budete kompostovat i trávu ze zahrady, potřebujete již kompostér adekvátní velikosti, umístěný v zahradě. Nejčastěji používaný výpočet je, že na 1 m² zahrady je třeba počítat s 1 litrem objemu hmoty v kompostéru. Což znamená, že pro zahradu o rozloze 150 m² by měl stačit kompostér o objemu 150 l. Pokud zde budete likvidovat také rostlinné zbytky z kuchyně, volte kompostér o trochu větší. Pro běžně velkou zahradu vám bude stačit například kompostér JUWEL o objemu 420 litrů.

Nejmodernějším řešením jsou pak vertikálně vícekomorové kompostéry, které materiál při přechodu mezi komorami provzdušňují. Tyto kompostéry mají 3 komory. V první se pouze akumuluje materiál, v druhé dochází k zahřátí a hygienizaci kompostu a ve třetí hmota dozrává pomocí mikroorganismů z půdy.

Pro opravdu velké zahrady lze doporučit vícekomorové kompostéry s celkovým objemem až 1200 litrů.

Časová náročnost kompostování

Časově nejnáročnější je obyčejná kompostovací hromada, protože je nutné ji pravidelně přehazovat. Naopak moderní kompostéry umožňují odebírat hotový kompost přímo z nádoby a vyžadují minimální obsluhu.

Rotační kompostér patří díky jednoduché metodě provzdušňování k těm časově nejméně náročným. Současně má omezený objem a je třeba nechat kompost v komoře dozrát. Stejně tak „chytré“ vícekomorové kompostéry v podstatě jen plníte, pomocí záklopek posouváte materiál do další komory a čekáte na kvalitní kompost.

Při zařizování kompostéru tedy volte takový, který bude přiměřeně stačit vašim potřebám a také podle toho, kolik času chcete péči o svůj kompost věnovat.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy