Jak zbavit zahradu slimáků

Je jen málo věcí, které zkouší trpělivost zahrádkářů tak, jako to dělají slimáci a hlemýždi. Člověk věnuje mnoho času a úsilí péčí o zahradu a přípravě na sklizeň, kterou mu bohužel tito škůdci často zničí, nebo znehodnotí.

Připravili jsme pro vás přehled způsobů, jak se se slimáky vypořádat.

Jak se zbavit slimáků a šneků bez jejich likvidace

Odpuzovací metody

Prvním krokem k vytvoření ochranného pásma proti plžům je jednoznačně údržba zahrady. Pokud budete udržovat zastřižený trávník a nebudou se vám na zahradě vyskytovat úkryty (jako například kusy dřeva, otočené květináče atp.) budou slimáci snadnou kořistí pro ostatní živočichy.

Je také možné kolem kriticky ohrožených záhonů vytvořit ochrannou zónu z drcených skořápek, sazí, jehličí, písku nebo jemného drceného štěrku. Nicméně skutečně hladový slimák může bohužel takovou překážku překonat. Překážky je proto potřeba obnovovat. Zabírají také různé plůtky a zábrany.

Slimákům údajně nevoní určité druhy rostlin jako je šalvěj, oměj, levandule, kerblík, tymián nebo dokonce petržel. Můžete je tedy zkusit vysázet okolo zahrady.

Ruční odchyt o odnos plžů

Samozřejmou možností je jednoduché chytání a odnášení slimáků pryč z pozemku. Pokud je odnesete alespoň 20 m daleko, velmi těžko si najdou cestu zpátky. Slimáci se nejsnáze hledají po ránu a nejčastěji je najdete na stinných a vlhkých místech, pod květináči, ve vysoké trávě či ukryté pod velkými listy.

Odchytové slimáčí pasti

Nachystejte slimákům útočiště, jaké mají rádi. Nahnilá prkna, staré koberce nebo pytle, či zatíženou lepenku. Pod takovou past nachystejte třeba zbytky zeleniny, ať jich přilákáte co nejvíce. Pak je po ránu prostě posbíráte a odnesete daleko od pozemku.

Jak se efektivně zbavit slimáků a hlemýžďů natrvalo

Manuální likvidace

Zde nám pomůže metoda našich babiček a tou je prostě a jednoduše motyčka. Pokud na to máte žaludek, tak není nic snazšího než slimáka rozseknout v jeho “hrbu” a vyhodit pomocí téže motyčky na kompost nebo hnůj.

Zmíněná metoda je sice brutální, ale z dlouhodobého hlediska pomůže výrazně omezit výskyt slimáků na vašem pozemku.

Smrtící slimáčí pasti

Často používaná je takzvaná pivní past. Hlubší misky (nebo kelímky) zahrabte na různých místech v zahradě, napůl přikryjte prknem a nalijete do nich dostatek piva, aby slimáci nemohli vylézt. Vůně piva slimáky láká a vy je pak jen sbíráte z pasti a jejího okolí. Případně si můžete sehnat rovnou profesionální chemickou past na slimáky a šneky.

Profesionální chemické přípravky proti slimákům

Chemické přípravky jsou nejmodernější formou boje s plži. K vaší úrodě se nedostanou a zároveň omezují jejich počty. Nejlepší je samozřejmě používat ekologické přípravky proti slimákům, které neohrozí divoké tvory ani domácí mazlíčky a nezamoří půdu.

Boj proti plžům je vždy běh na dlouhou trať, při kterém se vyplatí kombinovat různé metody.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy