Jaké rostliny jsou vhodné pro pěstování ve skleníku?

Jak správně založit skleník, a jak v něm pěstovat zeleninu a rostliny

Skleníky jsou oblíbenou součástí zahrad. Pro všechny pěstitele a zahrádkáře, kdo se skleníky teprve začínají, jsme připravili přehled rostlin, které jsou pro pěstování ve skleníku ideální. Také jsme sepsali praktické tipy pro všechny majitele skleníků.

Rostliny vhodné do skleníku

Většina lidí si pořizuje skleník proto, aby mohla sázet a sklízet úrodu dříve, než to dovolí venkovní počasí. Skleníkové prostředí ocení především obecně teplomilné a vlhkomilné rostliny. Prostředí skleníku je jednoznačně vhodné pro zeleninu.

Ve skleníku se snadno pěstují různé odrůdy ředkví (ředkev setá letní), saláty (hlávkový, ledový), okurky, rajčata i papriky. Můžete zde pěstovat také kedlubny, květák, kapustu, brokolici i artyčoky. Dále můžete ve skleníku zasadit červené a bílé zelí, baklažán, celer (řapíkatý nebo bulvový) či fazole zahradní.

Každá zelenina ovšem má jiné vegetační období, proto se hodí výsevy semínek nebo sazenic naplánovat s ohledem na jejich přirozený rytmus. Ve skleníku můžete vysévat buď rovnou semínka nebo předpěstované sazeničky. Podle počasí se dají některé druhy zeleniny sázet již od února.

Určitě můžete zkusit pěstovat i exotické rostliny jako jsou ananasy, melouny nebo granátová jablka. Pokud máte vyhřívaný skleník, můžete si z něj vytvořit kaktusovou zahradu.

Aby bylo pěstování ve skleníku úspěšné

Před začátkem pěstování je vhodné rozvrhnout, kolik prostoru chcete jednotlivým rostlinám vyhradit. Budete tak mít jistotu, že každá rostlina bude mít dostatek prostoru. Abyste ušetřili prostor, můžete pod vzrostlá rajčata nebo papriky vysazovat ředkvičky nebo jiné menší druhy zeleniny jako je salát nebo mrkve. Dbejte však na to, abyste nenarušili kořenový systém již rostoucích rostlin.

V letních měsících je nutné uvnitř skleníku udržovat přijatelnou teplotu. Toho docílíte například větráním. Teplotu a vlhkost můžete kontrolovat za pomoci kvalitního půdního nebo kombinovaného teploměru. Některým rostlinám zase pomáhá vytvoření stínu, k čemuž vám dopomohou stínící textilie.

Pokud chcete, aby se vám do skleníku vešlo větší množství rostlin, pak doporučujeme pořízení praktických poliček nebo samostojných policových regálů.

Skleník vyžaduje pravidelnou péči. Může se stát, že se v něm objeví škůdci či plísně a na ty je potřeba reagovat. Bojovat proti nim můžete pomocí adekvátní ochrany rostlin, vaše rostliny to rozhodně ocení.

Přihnojování ve skleníku

Každá rostlina potřebuje z půdy specifické živiny. I když budete rostliny ve svém skleníku střídat, nakonec v půdě nebude dostatek správného „stavebního materiálu” pro zdravý a hojný růst rostlin. Proto je vhodné používat přírodní hnojiva. U hnojení je vždy třeba dbát na správný čas hnojení dle návodu. Buď můžete hnojit jednotlivé druhy zeleniny zvlášť nebo používat univerzální směsi.

Ať už se rozhodnete ve svém skleníku pěstovat cokoliv, přejeme vašim rostlinám úspěch, ať můžete sklízet kvalitní úrodu. A pokud si nejste jistí, který typ skleníku na svou zahradu zvolit, přečtěte si náš článek. Zaměřili jsme se v něm nejen na výběr skleníku, ale i na jeho zakládání a údržbu.

Více než 8000 produktů
pro zahradu i dílnu
Hobby i profi technika
u nás si vybere každý
Kamenná prodejna
v Hradci Králové
Autorizovaný servis
záruční i pozáruční opravy